2018. 02. 18.
A japán óraipar története a nagy Japán Birodalom idejében, a Meiji-érában kezdődött el nyugatról importált órák kereskedelmével.
Még az 1800-as évek végén megszületett az első hazai óragyár is, a Seikosha, melyet 1892-ben alapítottak, és 1895-ben már meg is jelentette első saját gyártású zsebóráját. A kezdetekben a nyugati divat szerinti darabok készültek, de a második világháború után megnőtt a jelentősége a könnyűiparnak, mint az újjáépítés egyik kulcsfontosságú szereplőjének, és az óraipar is kiemelt szerepet kapott.
Mindemellett az akkori japán ipar nem csak azzal kellet megküzdjön, hogy behozza lemaradását a fejlettebb nyugati ipari technológiákhoz képest, de azzal is, hogy a háború utáni importkorlátozások miatt az ehhez szükséges gépek és eszközök sem voltak elérhetőek, így a Seiko-nak neki kellett fogni a saját gépparkjának a kifejlesztéséhez.
De miért kellett a Seiko-nak ilyen sürgősen a saját minőségi óráinak a fejlesztésébe kezdeni? Az egyik oka a karóra import korlátozások liberalizációja, melynek időpontját ekkor már tudni lehetett. A nagy mennyiségben importált, jó minőségű karórák tönkretehették volna a japán óraipart.
Így vált kiemelkedő fontosságúvá a nemzetközi viszonylatban is versenyképes, nagy pontosságú szerkezetekkel készülő karórák fejlesztése és értékesítése, az „Érd utol, majd előzd meg az import órát” szlogennel.
A pontosság növelésének egy órában rendkívül sok módja van. A főrugó ellenállóbbá tétele a hőingadozásokkal szemben, de még a billegő felületi megmunkálásával elérhető légellenállás-csökkentés is mind ezt segíti elő.
A Seiko képes volt megoldani ezt a bonyolult feladatot, ehhez a legújabb eszközöket kellett bevetnie, és együttműködésre lépni egy japán egyetem fémekkel foglakozó tanszékével. Ezen túlmenően az ütés csillapító rendszert, melynek feladata a billegő tengelyének megóvása az esetleges elmozdulásoktól, szintén a saját fejlesztésű Diashock rendszerrel teremtette meg a gyár.
Az összes szükséges alkatrész azonban önmagában még nem elég a pontosság növeléséhez. A végső eredmény eléréséhez szükség volt még valamire: a Seiko órás mestereinek (férfiak és nők egyaránt) tudására, mellyel a végső pontosításokat végzik el minden egyes darabon.
Így lett a Grand Seiko a Seiko szabadalmaztatott technológiáinak a tárháza, mely kifejezetten azzal a céllal született, hogy precizitásával, pontosságával és minőségével felvegye a versenyt a világ akkori vezető márkáival.
A márka születése így jelezte azt a pillanatot, amikor a japán óra képes lett a világ élvonalbeli órái közé lépni, hosszú évek után…
A Seiko Crown már a nagyméretű 560 kaliberrel készült 1959-től, mely szerkezet fejlesztésekor a fő szempont a pontosság növelése volt. A nagy, 12 mm átmérőjű billegővel és a megnövelt nyomatékú főrugóval gyártott szerkezet ütésbiztosítása már Diashock rendszerű volt (a fogaskerekeknél pedig Diafix).
A 3180-as kaliber már a Grand Seiko számára készült, és egyesítette a Lord Marvel és a Crown modellek szerkezeteinek legjobb tulajdonságait. A nagy méretű billegő, a mozgatható szabályozó kulcs és az új ütésbiztosítási rendszer segítségével a járáseltérés immár -3 és +12 másodperc között maradt napi szinten, ami megfelelt a korabeli „Bureaux officiels de contrôle de la marche des montres” magas minősítéseinek.
Tetszett a történet? A Grand Seiko sztoriját a kezdetektől napjainkig felölelő sorozatot indítottunk ezzel az első résszel, a továbbiakban részletesen megismerheted majd a márka történetét, elsőként magyarul.
Ne maradj le róla! Ha biztos szeretnél lenni abban, hogy nem mulasztasz el egy fejezetet sem ebből a lenyűgöző történetből, kérd a hírlevelünket, mellyel azonnal a Seiko Club alap tagsásgát is megkapod. Az alap tagság nincsen óra vásárlásához és regisztrációjához kötve, így megteheted már most: