2018. 05. 03.
A fejlődés útján az első lépés a szemlélet megváltoztatása volt. A pontosság mellett (mely elsődleges szempont, és minden technológiai fejlesztés végső soron ezt a célt szolgálja) már olyan jellemzőket is figyelembe vettek, vehettek a munka során, mint a hőmérsékleti tényező, a páratartalom értéke és a mechanikus óráknál már megismert ütésbiztosítás .
Megkezdődhetett a nagy teljesítményű quartz oszcillátorok fejlesztése is, melynek során egy új eljárással öregítették azokat, így vizsgálva a tartósságukat hosszabb távon is. Az új IC már képes volt a hőmérséklet folyamatos ellenőrzésével a pontosság szabályozására akár a legkisebb eltérés esetén is.
Mindezek az új technológiai megoldások integrálva lettek az új Grand Seiko quartz kaliberébe, mely 1988-ban jelent meg. Ez a szerkezet már ekkor évi +/-10 másodperces járáseltérést volt képes tartani, és a tervezésekor figyelembe vették a vékony, elegáns tokot, melybe illeszkednie kellett.
4 ilyen modell jelent meg, melyeknek az ára ekkor 120.000 és 480.000 yen között mozgott.
A fejlesztőcsapat a tudását a még magasabb célok elérése felé fordította ekkor. Céljuk a Grand Seiko kifinomult mechanikus szerkezetei stílusának és technológiai magasságainak elérése, a siker megismétlése volt.
A döntéssel egy teljesen új szerkezet fejlesztését kellett megkezdeniük, mely képes lehet ezt a célt elérni, és a Suwa Seikosha (ma: Seiko Epson) csapata készen állt a munkára.
Ehhez a szerkezet teljes körű fejlesztésére volt szükség, minden nézőpontból, a pontosságtól a mutatók tökéletes illesztéséig. 3 éves munka után ennek eredményeképpen megszülethetett a 9F quartz kaliber, 1993-ban, mely hozta az évi +/-10 másodperces pontosságot.
Ennek mutatói egy automatikus holtjáték-szabályozó megoldással mindig az indexekre ütöttek (ami a quartz szerkezeteknél a mai napig nem egyszerűen megoldható feladat), az alábbi ábrán látható a felépítése:
A másik újdonság az úgynevezett „gyorsváltós” dátumállítási rendszer volt, mely a dátumot nem egy órákon át tartó folyamattal, hanem egy pillanat alatt képes átváltani:
A 9F kaliber megjelenésével új lehetőségeket nyitott a quartz szerkezettel készülő órák között. A „Twin-pulse” motor, mely a mutatók meghajtásáért felel, a hagyományos léptetőmotorokhoz képest dupla annyit lép másodpercenként, így lényegesen nagyobb nyomatékot képes leadni.
Ennek jelentősége abban rejlett, hogy a nagyobb nyomaték miatt a Grand Seiko jellegzetességei, a hosszabb és nehezebb mutatók mozgatása sem jelentett gondot, és ezzel egy olyan megoldás született, mely korábban nem volt lehetséges.
A megbízhatóság és a tartósság szintén jelentősen javult, a négy legjelentősebb új fejlesztésből pedig még a „super sealed cabin”, vagyis porvédett, zárt szerkezet csökkentette az elemcserekor fellépő esetleges szennyeződések veszélyét a finom mechanikus alkatrészeknél, a Diafix, a Seiko saját fejlesztése segítségével pedig a kenések hatékonysága növekedett.
A 9F szerkezet egy elektronikai mesterművé vált így, és ez lett minden idők egyik legfejlettebb quartz kalibere. A Grand Seiko színvonalával teljes összhangban a 9F szerkezet annak ellenére is gazdagon díszített, polírozott és aranyozott alkatrészekből készülhetett el, hogy az órák hátlapja ekkor még nem volt üvegezett, így a szerkezet nem látszhatott a viselője számára, a szépség csak önmagáért való volt.
Ultra magas pontossággal bíró szerkezet, évi +/-10 másodperc járáseltéréssel. A kerék szerkezet egy aranyozott híddal volt védve a szennyeződésektől és az ütésektől. A szerkezet többi eleme is aranyozott kivitelben készült, zárt tokba rejtve.
Tetszett a történet? A Grand Seiko sztoriját a kezdetektől napjainkig felölelő sorozatból a továbbiakban részletesen megismerheted majd a márka történetét, elsőként magyarul.
Ne maradj le róla! Ha biztos szeretnél lenni abban, hogy nem mulasztasz el egy fejezetet sem ebből a lenyűgöző történetből, kérd a hírlevelünket, mellyel azonnal a Seiko Club alap tagságát is megkapod. Az alap tagság nincsen óra vásárlásához és regisztrációjához kötve, így megteheted már most:
Grand Seiko 10 történet 1-1
Grand Seiko 10 történet 1-2
Grand Seiko 10 történet 2-1
Grand Seiko 10 történet 2-2
Grand Seiko 10 történet 3-1
Grand Seiko 10 történet 3-2
Grand Seiko 10 történet 4-1