2018. 01. 28.
Természetesen ez is egy Seiko. Sőt, ez A SEIKO. A tervezésekor (ami az ötvenes években indult, alig 10 évvel a háború után) a célkitűzés a világ vezető márkái közé jutás volt a precizitás, tartósság, kényelem és szépség terén, ma már látjuk, sikeres volt az elképzelés.
Az első Grand Seiko modell nagy előrelépés volt a japán óraipar történetében. A frissen fejlesztett 3180-as kaliber 45 örás járástartalék mellett napi +12 / -3 mp járáseltérést ígért, így az első japán szerkezet volt, amely kiváló minősítést kapott a „Bureaux Officiels de Contrôle de la Marche des Montres” szervezettől (Chronometer minősítést, melyet büszkén viselt a számlapon is).
Tudtad? A hatvanas évek óta az oroszlán a Grand Seiko szimbóluma, mely minden darab hátlapjába bevésésre kerül. Hogy miért az oroszlán? Egyszerű a párhuzam: az oroszlán az állatvilág királya, a Grand Seiko pedig az órák világáé…
Miután 1968-ban Genfben a szerkezet díjnyertes lett ebben a kategóriában, a svájci óraipar mellett immár az egész világ elismerte a Grand Seiko szerkezeteinek minőségét.
Fontos állomások után (mint az első női változat a Grand Seiko sorozatból) a 70-es évek elejére eljutott a márka a finomabb megoldások fejlesztéséhez is. A cél elsőre a szerkezetek méretének, ezen belül a vastagságának csökkentése volt. Ez sikerrel járt, annyira, hogy az 56GS modell automata szerkezetének vastagsága 4.5 mm lett(!), így az órák viselési komfortja még magasabb fokozatba kapcsolhatott.
1988, a quartz szerkezet aranykora. A Seikonak nem volt ismeretlen a technológia, hiszen 1969 karácsonyán a cég jelentette meg az első quartz szerkezetes karórát, a Seiko Astron-t. [link] . A GS sorozatnak azért várnia kellett az őt megillető kaliberre, a 95GS szerkezete 1988-ban érkezett meg. Azonnal magasra tette a lécet a felső kategóriás quartz szerkezetek között, az évi 10 másodperces járáseltérése az akkori versenytársakénál nagyságrendekkel jobb érték volt. A fejlesztések nem álltak meg, ’89-ben érkezett a 100 m vízállóságú tok, így téve az akkori kor követelményeit messze túlteljesítő márkává a Grand Seiko-t.
1993-ban elkészült a quartz szerkezet, ami több, mint egy „egyszerű” kvarc… A 9F8 sorozat új alapokra helyezte a precizitást és tartósságot, amit eddig a quartz óráknál megszokhattunk. Több új fejlesztéssel (Twin-Pulse mechanizmus a folyamatosabb mutató mozgásért, gyorsváltós dátum szerkezet a másodperc 2 ezredrésze alatti dátumváltásért, extra tömítések a tartósság növeléséért) már ekkor megkezdték elmosni a határokat a minőségi quartz és mechanikus órák között.
A quartz tökéletesítése után 1998-ban megjelent hosszú idő (20 év) után egy új mechanikus szerkezet család, a 9S. A fejlesztések sora nem állt meg még itt: 2002-ben, 9S56 néven jelent meg a Seiko történetében az első négy mutatós GMT szerkezet, majd egy évvel később a modern kor modern problémáira is megoldás született, megérkeztek a „Magnetic resistant” jelöléssel ellátott darabok. Ezek érdekessége, hogy az erős mágneses térben (ami manapság szinte mindenhol jelen van, az elektronikus szerkezetek terjedése miatt) is évi +/- 10 mp a maximális járáseltérésük, ami még egy hagyományos szerkezetnek is dicséretére válna.