2018. 10. 13.
1969 december 25-én, Karácsony estéjén valami elkezdődött. A karórák addig ismert világa alapjaiban változott meg, hiszen megjelent az elektronika is ebben az eddig rendkívül zárt, a tradíciókra épülő világban is. A megjelenése időszerű volt, mert ekkorra eljutottak a felhasználók odáig, hogy elérhető, de mégis a lehető legpontosabb órákat szerettek volna viselni, amelyekkel nem kell foglalkozni naponta, nem kell felhúzni, beállítani, csak egyszerűen ránézni, és mindig a pontos időt leolvasni róla.
A Seiko volt az első, aki képes volt választ adni erre a kihívásra, a quartz szerkezetek kialakulásáról és történetéről itt írtunk nemrég, érdekes történet volt.
Több mint 40 év telt már el az első Seiko Astron megjelenése óta, a világ közben nagyon sokat változott. A quartz szerkezetek már mindennapossá váltak a karórákban, sőt az élet sok más területén is.
Ami nem változott, az a pontosság iránti igény a karórák terén. Egyre inkább előtérbe kerül ez a kérdés, mind a mechanikus, mind az elektronikus óráknál, mert egyre pontosabb és pontosabb modellek lépnek piacra, így a versenyben már csak a lehető legkisebb járáseltéréssel lehet az élen járni.
A mechanikus órák világában a pontosság egy igen összetett és kifinomult tervezési és gyártási folyamat eredménye, így érthető, hogy a felső kategória darabjai képesek tartósan és megbízhatóan a pontos járásra.
Miért is beszélünk visszatérésről? A 2005-ben megkezdett tervezési folyamat végére 2012-ben megjelent Seiko Astron Solar GPS modell első ránézésre nem is hasonlít az 1969-es Astron 35SQ típusra.
A Seiko akkori (és mai) elnöke, az alapító ükunokája, Shinji Hattori egy merész döntéssel Astron-nak nevezte el a modellt, mivel ez és az 1969-ben megjelent quartz Astron egyaránt egy korszakalkotó technológiai újítást vezetett be a karórák piacára. Az első változat már bizonyított, és az Astron Solar GPS modellek is rendkívül sikeresek lettek.
A működése egy új megközelítése a korábban ismert módszereknek. Mindössze egyetlen gombnyomás, és létrejön a kapcsolata a műholddal, megállapítja a helyzetét, így képes beazonosítani az időzónát, amelyben éppen tartózkodik, és ennek alapján a műholdról kapott jel alapján beállítani a pontos időt. Egy időben 4 műhold jelét képes venni, és így biztos az időzóna meghatározása és az idő beállítása is.
A Seiko Astron modelljei több féle szerkezettel (kaliberrel) készülnek, melyek között mindenki megtalálhatja a szokásaihoz leginkább illőt. Főbb változatai a 7X és 8X sorozatok, és 2018-ban újként jelenik meg az 5X sorozat, mely az eddigieknél kisebb, vékonyabb kivitel új funkciókkal.
Az első a sorban, mely valódi újdonságot hozott megjelenésével. Naponta egyszer automatikusan (de gombnyomásra akár többször) csatlakozik a műholdakhoz, egyszerre akár négyhez is, és ezek jelét elemezve állapítja meg a helyzetét, így az időzónát is, amelyben tartózkodik. Innen már egyszerű a műholdak órajele alapján a pontos idő meghatározása – de ezekre mindössze fél perce van, vagyis ez a folyamat gyorsan végbemegy. Az egyetlen feltétele a működésnek, hogy az idő pontosításakor „lássa” a műholdakat, vagyis szabad ég alatt, de legalább ablak közelében legyen a jel vétele miatt. Az öröknaptár funkció kényelmes, nem kell törődni a rövid és hosszú hónapokkal, de a szökőévekkel sem többet.
Két évvel később meg is jelent a Solar GPS szerkezetek következő generációja, a 8X széria. Első darabja a sportos Astron Chronograph modellje lett, mely nevéhez méltón a sport időmérés lehetőségét adta meg a viselőjének. Bár a legtöbben nem használják ki a kronográf modellek plusz komplikációit, megjelenésre is többet ad egy ilyen számlap, nem véletlenül népszerű kialakítás. Elődjéhez képest 30%-kal kisebb és könnyebb, a működése pedig finomítva lett, megtartva a 7X szerkezetek előnyeit. A kronográf funkciója 6 órás mérést tett lehetővé 1/5 másodperces pontossággal, és a mutatók finombeállítása is ekkor jelent meg először.
A következő év ismét egy újabb Astron kalibert hozott, egy új és hasznos funkcióval üzletemberek, világutazók részére – ez a Dual-Time funkció. Ahogy a nevéből sejteni lehet, ez a típus képes egyidejűleg megjeleníteni két időzónát, az aktuálisat a GPS adatok alapján, és egy szabadon választottat. Ennek valódi haszna van egy hosszabb utazás során, így követhető marad az otthoni idő, de ugyanígy távoli üzleti partnerekkel való kapcsolattartáshoz is hasznos lehet. Egyik érdekessége az AM/PM (délelőtt/délután) kijelző, hiszen a 12 órás Dual-Time segédszámlapból egyértelműen nem derül ki, a másik időzóna előttünk vagy mögöttünk helyezkedik-e el. A másik, nem gyakori megoldás az ún. retrográd kijelzésű naptár a hét napjának jelzésére, mely egy félköríves skálán mutatja az aktuális napot, és a skála végére érve a mutató nem körbejár, mint azt az óraszerkezeteknél megszokhattuk, hanem visszatér a skála elejére.
A 2016-os évben megjelent szerkezet a World-Time (világidő) elnevezést kapta. Nem véletlen a név, az újragondolt elrendezésnek köszönhetően a „kevesebb több” elvét követve egy letisztult számlapon csak a legfontosabb, az aktuális pozíció időzónájának ideje és egy segédszámlap kapott helyet, mely valamennyi kiegészítő információt képes megjeleníteni. Ez a szerkezet az összes eddiginél vékonyabb lett, így a tok vastagsága is csökkenhetett a korábbi 13,3 mm-ről 12,4 mm-re, ami az órák világában egy lényeges különbség. Ezzel járt a GPS antenna méretének csökkenése is, ami kihívás elé állította a tervezőket, de a jelfeldolgozás hatékonyságának növelésével megoldották ezt is.
Új év, új szerkezet az Astron családban. 2017-ben jelent meg a Big Date, vagyis a nagy dátumablakos kivitel 8x42 néven. Az eddigi modellekhez képest újdonsága volt a 12 óránál elhelyezett, a szokásosnál lényegesen nagyobb dátum, mely a leolvashatóságát könnyíti meg. Az osztott dátumtárcsás kialakítás látványossá teszi a számlapot, melyen alul helyet kapott egy Dual-Time segédszámlap külön AM/PM kijelzéssel. Ezzel a kaliberrel jelent meg az első Astron modell római számos számlappal és polírozott tokkal, mellyel a sportos választék mellett immár az elegáns modellek között is megjelenhetett.
A Seiko Astron szerkezeteinek fejlődése töretlen maradt. Bár még csak hat éves a modell, mégis minden évben jelent meg egy újdonság, mindig volt egy új igény, egy új ötlet.
Ennek eredménye lett az 5x sorozat első tagjaként az 5x53 kaliber, amelynek fontos jellemzője a mérete. A világ legkisebb Solar GPS szerkezete lehetővé teszi, hogy elkészüljenek a legkarcsúbb Solar GPS órák is, az SSH sorozat darabjai így 42.9 mm átmérő mellett 12.2 mm vastagságúak, vagyis kényelmesen viselhetőek minden öltözethez.
Az új, 5x53 szerkezettel készülő Seiko Astron Solar GPS SSH sorozat minden darabját megnézheted a Seiko Boutique kínálatában ide kattintva:
SEIKO ASTRON SOLAR GPS 5x SOROZAT