A világ egyik vezető óragyártójaként a Seiko igazán gazdag örökséggel büszkélkedhet. Gondolj csak az első quartz szerkezetre, az első oszlopkerekes automata kronográfra vagy az első titán tokos búvárórára – ez mind része az 1881 óta tartó történetnek. Gyere velünk ezen a hosszú úton, és bemutatjuk az örökségünket, melyet Kintaro Hattori hagyott ránk.
Kintaro Hattori, a Seiko alapítója
Seiko - 137 év az óragyártásban
A Seiko története idén, 2018-ban 137 éves. Ez önmagában is szép teljesítmény, hiszen két világégés után kellett talpra állnia a japán gazdaságnak, és benne az azóta az egyik legjelentősebb szereplőjének is.
A legendás japán munkamorál és a mérnöki zsenialitás együtt hozták meg a gyümölcsét a kőkemény munkának, és az évszázadnyinál is több idő elég volt arra, hogy az alapító Kintaro Hattori öröksége kiteljesedhessen.
Ebben a most induló sorozatunkban sorra vesszük majd a jelentősebb korszakokat a Seiko történelmében, néha hősies, néha vidámabb témákkal a kezdetektől napjainkig.
Egy korai darab
A kezdetek – egy fiatalember álma
1881-et írunk, amikor egy 22 éves fiatal kereskedő, Kintaro Hattori Tokió központjában, Ginzában megnyitja órás üzletét, melyben árusít és javít is karórákat és egyéb időmérőket, faliórát, asztali órát. Az üzlete a város frissen újjáépült üzleti-kereskedelmi negyedében nyílott az 1872-es pusztító nagy tűzvész után. A rohamos fejlődésnek indult városrész kedvezett az üzletnek, hiszen Ginza hamar felkapott negyed lett elegáns üzletekkel, bárokkal és csillogó éjszakai élettel.
A Seikosha gyár
Az első óragyár – a Seikosha
Mindössze 11 évnek kellett eltelnie, hogy 1892-ben Kintaro Hattori egy használaton kívüli gyárat megvásárolva megalapítsa első gyárát, melyet Seikosha-nak nevezett el.
A névválasztása nem volt véletlen, a Seikosha többféleképpen is értelmezhető. A „Seiko” jelentése a japán nyelvben egyszerre „tökéletes”, „perc” vagy „siker”, a „sha” pedig annyit tesz „ház”. Így a név egyszerre jelenti akár : „Tökéletesség háza”, vagy az „Idő háza” , és a „Siker háza” is lehet egyben.
Itt kezdte meg az alapító az órái gyártását, és ez a gyár volt az alapja a mára az egyik legjelentősebb óragyártó vállalatnak is.Az első zsebóra, a Time Keeper
1895 – az első saját zsebóra elkészül
A kezdeti időkben gyártott faliórák sikeres bevezetése után néhány év múlva Kintaro Hattori keresni kezdte, hogyan bővíthetné az üzletét. Egy mérföldkőhöz érkezett ekkor: elkészítette első saját zsebóráját 1895-ben, a „Timekeeper” modellt.
Ez egy létfontosságú lépés volt a sikerhez vezető úton. Ha a Timekeeper nem készül el akkor, a Seiko jövője talán teljesen más irányt vett volna, így viszont előkészítette az utat az első saját karórához.Excellent - 1899
1909 – Excellent és Empire, a zsebórák császárai
A Seikosha nem állt meg a folyamatos fejlesztésekkel, az Excellent 1899-es bemutatása után 1909-ben jelentette meg a zászlóshajójának számító modellt, az Empire-t. A negyed századon át gyártott zsebóra a gyár korai éveinek exportját is meghatározta, melyben kulcsfontosságú szerepet kaptak az 1908-ban kifejlesztett és beüzemelt modern gépek, köztük egyautomata eszterga.Empire - 1909
Egy mérföldkő – Laurel, a japán karóra
A Taisó-kor elején (Taisó japán császár uralkodásának ideje, 1912-1926 között) még mindig a zsebórák uralták a japán piacot. Karórákból igen szűkös volt a kínálat, és azok is az import darabokra korlátozódtak akkoriban.
Kintaro nagyot gondolt, és lépett egyet előre. Nekiállt az egyik legnehezebb feladatának, és megkezdte az első saját karórájának a fejlesztését. 1913-ra fáradozásait siker koronázta, és elkészült a Laurel, az első japán karóra.
A kezdeti időkben mindössze napi 30-50 darab előállításra volt képes a gyár, mégis meg tudta alapozni ezzel a vezető pozícióját a karórák piacán.Seikosha Laurel, az első japán karóra
Seikosha Laurel, az első japán karóra
Seikosha Laurel, az első japán karóra